Zanim kierowca zacznie jeździć zawodowo

Początkujący kierowcy ciężarówek są pełni obaw, nawet po odbyciu kilku pierwszych kursów. Nic dziwnego, bowiem praca truckera to wyjątkowo specyficzny kawałek chleba, wymagający dużej odporności fizycznej i psychicznej. Do wszystkiego da się jednak przyzwyczaić, zwłaszcza, jeśli zna się patenty na szereg udogodnień.

Trasa trasie nierówna

Choć i tu, i tu praca polega na kręceniu kółkiem, to jednak praca kierowcy krajowego i międzynarodowego bywa naprawdę diametralnie zróżnicowana. Początkujący trucker zagranicą odczuwa bardzo mocno uczucia samotności i zagubienia.
Przyda się zatem nie tylko odpowiednie wyposażenie – jak podstawowe zapasowe części do aut ciężarowych – ale i znajomość specyfiki rejonu, w który się jedzie. Nawet taka z pozoru błaha rzecz, jak dobry pakiet internetowy, znacząco wpływa na komfort jazdy. Ruszając w trasę zagraniczną, trzeba bowiem zadbać o znacznie więcej spraw, niż podróżując za zleceniem po kraju.

Mapa serwisów

Ciężarówka bywa sprzętem zawodnym mechanicznie. Część firm, w przypadku awarii, zapewnia wsparcie współpracujących warsztatów w pobliżu. Przed ruszeniem w trasę, warto mimo wszystko zrobić samodzielny reseach i dysponować mapą lub listą potencjalnych serwisów, które sprawnie doprowadzą pojazd do stanu używalności.
Większość kierowców umie samodzielnie przeprowadzić prostsze naprawy, niekiedy jednak wsparcie profesjonalistów będzie konieczne. Dobrze mieć zapasowe części do tirów, co pozwoli także na uniknięcie dodatkowych kosztów – kupowane na szybko lub załatwiane przez serwis mogą cenowo wypadać kilkukrotnie słabiej.

Znać swoje prawa i znać przepisy

Praca kierowcy ciężarówki jest ściśle regulowana i kontrolowana. Przed wyjazdem, warto dokładnie poznać swoje prawa – a te mogą być różne pod różnymi szerokościami geograficznymi. To nie tylko pomoże w sytuacji awaryjnej, ale także doda pewności siebie.
Oczywiście, życie zaskakuje i na wiele okoliczności nie da się przygotować. Warto jednak podejść do pierwszych przejazdów szczególnie ostrożnie i poważnie – dzięki temu, tę pracę także da się polubić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *