Jak kierowcy radzą sobie z językami obcymi?

Przemierzając trasy całej Europy konieczna wydaje się znajomość języka obcego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Angielski i niemiecki to dwa języki najczęściej wskazywane przez pracodawców poszukujących przyszłych kierowców, które mają sprzyjać przyjęciu do pracy. Oczywiście wiele firm zaznacza tylko, że będzie to „dodatkowy atut” w czasie rekrutacji, co oznacza – ni mniej, ni więcej – że nieznajomość języka obcego nie wyklucza nas wcale z ubiegania się o stanowisko kierowcy. Rzeczywiście decyduje się na to wiele osób, które nie potrafią porozumiewać się w jakimkolwiek języku obcym. Jak sobie radzą?

Podstawowe sprawy daje się rozwiązać bez większych kłopotów. Miejsca parkingowe, toalety, restauracje – wszystko jest w odpowiedni sposób oznakowane. Poza tym jest jeszcze dostęp do kantyny gwarantowany przez pracodawcę. Nieco gorzej już z codziennymi obowiązkami. Praca na ciężarówce polega na powtarzalnym wykonywaniu tych samych czynności, co w praktyce oznacza, że często będą pojawiać się te same zwroty i wyrażenia, które da się opanować w krótkim czasie przez ciągłe posługiwanie się nimi. Sami kierowcy często doradzają w tym aspekcie młodszym kolegom. Ich zdaniem warto opanować podstawowe zwroty związane z załadunkiem czy rozładunkiem, proste pytania o drogę itp. już nie tylko w języku angielskim. Wskazują m. in. na trudności, jakie można mieć z dogadaniem się w tym języku w krajach takich jak Francja, Hiszpania czy Włochy. Dwa uniwersalne języki wskazywane przez kierowców świadczącymi usługi w międzynarodówce pokrywają się z tymi, które zaznaczają pracodawcy, a więc angielski i niemiecki. Aby ułatwić sobie wzajemnie pracę, starsi koledzy umieszczają w internecie listy przydatnych zwrotów w tych dwóch językach wraz z ich wymową, co ma pozwolić osobom, które nie uczyły się nigdy języka obcego, na poznanie podstawowych wyrażeń. Warto również uczyć się tych zwrotów w innych językach, zwłaszcza kiedy trasy są dość powtarzalne i kierowane do krajów, w których trudno byłoby się porozumieć w innym języku niż obowiązujący w danym państwie. Im więcej opanujemy zwrotów podstawowych w pracy w różnych językach obcych, tym lepiej i pewniej będziemy się czuć.

Nie można również ukrywać, że dobra znajomość języków obcych może ułatwić znalezienie lepszego stanowiska i wynegocjowanie lepszej pensji. Wielu kierowców tirów poszukuje pracy za granicą, by zarobić jeszcze więcej niż w Polsce. W zdecydowanej większości przypadków dobra znajomość języka, nie tylko związanego z codziennymi obowiązkami, będzie wymaganiem niezbędnym do podjęcia pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *